sport jako inwestycja

Kategorie:

„W sporcie dzieci i młodzieży chodzi głównie o to, żeby rozwinąć wspaniałego i zdrowego człowieka, a dopiero w drugiej kolejności sportowca”.

Każdy rodzic wie, że dziecko potrzebuje aktywności fizycznej, żeby prawidłowo się rozwijać. Naukowcy mówią, że niezbędne minimum to 60 minut każdego dnia.

Każdy rodzic chciałby dla swojego dziecka wszystkiego co najlepsze. Aby było zdrowe, dobre, szczęśliwe, sprawne, lubiane przez rówieśników, zdolne, samodzielne, wytrwałe i odporne na stres.

Niektórzy rodzice widzą w swoich dzieciach przyszłych sportowców. Mistrzów.

Traktując sport dzieci i młodzieży jako długotrwałą inwestycję w ich przyszłość, powinniśmy dokonać pewnego rozgraniczenia na „rozwój sportowy dziecka” i „rozwój dziecka przez sport”.

„Rozwój sportowy” oznacza tutaj koncentrację na aspekcie sportowym (nauczanie i rozwój umiejętności, rozwój dyspozycji, współzawodnictwo) jako najważniejszym i często jedynym celu uczestnictwa w zajęciach sportowych.

„Rozwój przez sport” natomiast dotyczy zwracania dużo większej uwagi na to, co dzięki rozwojowi sportowemu młody sportowiec może osiągnąć jako człowiek.

Z jednym musimy się zgodzić wszyscy – zdecydowana większość dzieci, które zaczynają swoją przygodę ze sportem nigdy nie zostanie profesjonalnymi sportowcami! Dlaczego?

Po pierwsze – istnieją dziesiątki powodów (zewnętrznych lub związanych z samym młodym zawodnikiem), dla których młody sportowiec przestanie uprawiać sport albo nawet jeżeli przez cały czas będzie go uprawiać, to i tak nie dojdzie do poziomu zawodowego.

Po drugie – nie ma zapotrzebowania na tak dużą ilość sportowców.

Jeżeli potraktujemy sport (zajęcia sportowe) swojego dziecka jako narzędzie do tego, by stał się on profesjonalnym sportowcem, a najlepiej – mistrzem, wtedy ryzyko inwestycji jest ogromne. Istnieje bowiem wiele czynników decydujących o osiągnięciu poziomu mistrzowskiego i nie wszystkie one są zależne od samego dziecka czy też od Ciebie.

Jeżeli potraktujemy sport swojego dziecka jako rewelacyjne narzędzie do tego, żeby stawało się ono coraz lepszym człowiekiem, wtedy ryzyko inwestycji jest żadne!

Pamiętajmy, że sport dzieci i młodzieży to fundament dla sportu dorosłych – zarówno zdrowego i aktywnego społeczeństwa dobrych ludzi, jak i dla sportu profesjonalnego.

Tagi:

Komentarze są wyłączone